MİGREN İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ

ALT TARAFI BİR BAŞ AĞRISI


migrene çözüm


Hayatında bir defa bile bile migren atağı geçirmemiş insanlar için bu kadar basittir migrenin tanımı ‘ Alt tarafı bir baş ağrısı’.  Bu durumu birde migren hastalarına sormak lazım gerçekten alt tarafı basit bir baş ağrısı mıdır migren ?  Ortaokul yıllarımdan beri bu rahatsızlığı yaşadığım için bu sorunun cevabını en iyi ben verebilirim sanırım. Öyle basit bir baş ağrısı değildir migren . Uzun süreli, şiddetli zonklamayla devam eden, bunun yanında ağrı şiddetlendiğinde görme bozuklukları ,uyuşma, geçici felç gibi nörolojik semptomları olabilen bir rahatsızlıktır. Bunun yanında ağrı boyunca devam eden mide bulantısından bahsetmiyorum bile.  
              Her zavallı migren hastasının kaçınılmaz sonudur migrenle yaşamayı öğrenmek. Çünkü Migren sizin en sadık dostunuzdur iyi gününüzde kötü gününüzde yanınızdan ayrılmayan uzun süre sizden ayrı kalamayan zaman zaman uğrayıp hal hatır soran kararlı bir hastalıktır. Bu hastalıktan kurtulmanın yolu henüz bulunamamıştır. Büyük oranda psikolojk bir hastalıktır ve siz düşüncelerinize hükmetmeyi başaramadığınız sürece asla sizi bırakmayacaktır. Bir süre sonra düşüncelerinize hükmetmek yerine migrene boyun eğmeyi seçersiniz ve migrenle yaşamaya alışırsınız. Migrenle iyi geçinmek istiyorsanız düzenli bir hayat yaşamalısınız. Tabiri caizse yaşam koçunuz gibi hayatınızı düzenler migren. Her şeyin aşırısından kaçınmalısınız. Aşırı uyku, aşırı uykusuzluk,aşırı çay kahve ve alkol tüketimi, peynir ve çikolatanın da aşırısı yasak çünkü bunlar da tetikleyici olabiliyor. Çok soğuk hava veya çok sıcak hava ve bunlar gibi daha bir sürü etken. Önemli olan sizin migreninizi tetikleyen etken hangisi ? 

         Peki bütün bunların dışında bitkisel bir tedavisi yokmu migrenin ? Yakın zamanda öğrendim ki varmış. Ağrıyı dindirmek değil de atağin gelmesini engelleyecek tedavi. Prof Dr İbrahim Saraçoğlu'nun önerdiği biberiye çayı gerçekten migren ataklarını azaltıyor. Denediğim süre boyunca haftada en az bir kere migren atağı geçirirken bu sayı ayda bir e kadar düşmüştü. Sözü daha fazla uzatmadan  tarife geçiyorum: • Bir su bardağı su kaynatın. Kaynamış suya, 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisini ilave edin ve 4 dakika kısık ateşte kaynatın. Ilıyınca süzün, şeker veya tatlandırıcı katmadan ılık ılık için.
 • 1 ve 2. hafta, her gün, günde  3 defa taze taze hazırlayıp, için.
  2. haftadan sonra, günde sadece 2 defa taze taze hazırlayıp, bir ay boyunca içilmelidir.
  Bu kürü uyguladığınız zaman, ağrılarınızın şiddeti azalacak. Atak dönemlerinizin arasının uzadığını göreceksiniz.
  Daha Şiddetli Migren Ağrıları için ise Aslanpençesi Kürü :
  Biberiye yerine, düz yapraklı aslanpençesi kullanılır. Aynı şekilde hazırlanır ve uygulanır.
NOT: Ben çalıştığım için biberiyeyi kaynatma şansım olmadı kaynamış suda demlenen çayı içerek tükettim.Buna rağmen faydasını gördüm. Önemli bir diğer etkisi ise biberiye çayı zayıflamaya yardımcı oluyor  :) Migrenle ilgili diğer bitkisel çözüm önerilerimi de paylaşmaya devam edeceğim. 

12 yorum

 1. Migreni olanların okuması gereken bir yazı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. faydalı olması amacıyla kaleme almıştım . sevgiler :)

   Sil
 2. gerçekten migren ağrılarını anlayamıyor herkes ben de geçenlerde migren taşının konduğu bi işişede sıvı aldım içinde mentol filan olan ağrı olan yere sürüyorsun acısı geçiyor; ama o arada öyle bir yanıyor ki buharı gözüme geldi de defalarca yıkadım, mide bulantılarından zaten nefret ediyorum, senin bu kürü en kısa zamanda uygulayacağım; çünkü her pazar misafirimdir sayın migren

  YanıtlaSil
 3. ahhhh o ağrının nasıl bir şey olduğunu çok çok iyi bilirim,faydalı bir paylaşım olmuş....

  YanıtlaSil
 4. Normal baş ağrısı bile insanı tedirgin ediyor. Migren ağrısı ve ataklarını çevremizden biliyorum. Peyniri çok seven birisi olarak aralarındaki ilişki düşündürdü beni. Diğerlerinden vazgeçmek daha kolay ama peynir çok ama çok zor.

  Faydalı bir paylaşım olmuş, sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
 5. migreni olanlara söleriz tabiii saoool :)

  YanıtlaSil
 6. Keşif etkinliğinden gelirken böyle faydalı şeylerle karşılacağımı düşünmemiştim :)

  Bende beklerim https://gizemmozdemiiir.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe